DKK dla doroslych - Biblioteka Gniew

Przejdź do treści

Menu główne:

DKK

                                                                                                                                                                                                                             16.10.2013                                   
W jesiennym nastroju.
W minioną środę dnia 16.X.2013r. w bibliotece w Gniewie odbyło się spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. W spotkaniu udział wzięło dziesięć osób, zebranych przywitała dyrektor biblioteki w Gniewie pani Jadwiga Mielke. Każda z przybyłych pań omówiła i zaprezentowała wybraną przez siebie pozycję, godną do zaprezentowania szerszemu gronu czytelników. Z pośród zgromadzonych woluminów wybrane do omówienia zostały następujące pozycje:

Jaco. J – Trylogia ,,Egipski sędzia ‘’ bohaterem jest młody egipski sędzia Pazer. Rozpoczyna on śledztwo w sprawie włamania do Wielkiej Piramidy, zabójstwa strażników, oraz kradzieży bezcennych świętości z grobowca. W śledztwie pomaga mu jego przyjaciel Suti. Podczas kolejnych następujących po sobie wydarzeniach Pazer dochodzi do wniosku, że za tymi sprawami, kryje się polityczny spisek przeciwko władcy Egiptu Ramzesowi II. Spiskowcy natomiast oskarżają Pazera o morderstwo i doprowadzają do zaginięcia. Jak potoczą się dalsze losy Pazera, o tym dowiemy się w następnych częściach trylogii. ,,Polecam cud książka ‘’- przekazuje czytelnikom pani Ludwika Kamińska.
Obuch M. - Łopatą do serca. Nowa książka Marty Obuch, to kryminał połączony z dozą humoru, romansu i komedii. Główna bohaterka Michalina, to żona mafijnego bossa, o którego działalności dowiaduje się, gdy zostaje porwana. Mąż Michaliny zostaje zatrzymany, natomiast ona sama zamieszka z Igłą przyjacielem jej męża. Dopiero wtedy zaczyna się zabawna i kłopotliwa walka z nowym lokatorem. Jak ów spór się zakończy? Zachęcamy do lektury.  
Guse. J- Nie zawrócę. Laura jest kobietą, która prowadzi dostatnie życie w Hiszpanii, gdzie mieszka wraz ze swym mężem. Gdy pojawia się ta trzecia, staje przed dylematem, przystać na warunki męża, czy podjąć życiową decyzję i obrać nową drogę. ,,To książka chwytająca za serce, powieść, która na długo pozostanie w naszej pamięci. Dla pań w każdym wieku.’’ – tak ocenia książkę pani Regina Łabuńska
Jeffiers S. –Pirat. Sarra Willis panna z dobrego domu, wychowana przez matkę w duchu reformatorskim wyrusza wraz z grupą deportowanych kobiet do kolonii karnej w rejs do Australii. Po kilku tygodniach na statek napada statek piracki. Loed Gideon wraz ze swą załogą porywa kobity na swą wyspę. Jak potoczą się dalsze losy bohaterów tej książki - przeczytaj. Kim jest porwany za młodu kapitan piratów, jak jego losy i Sarry splatają się ze sobą.
Spotkanie upłynęło w miłej i symatycznej atmosferze. Zapraszamy wszystkich chętnych do dyskusji o książkach. Następne spotkanie zaplanowane zostało na dzień 15 Listopada. Poświęcone zostanie poezji patriotycznej.  

                                                                                                                                                                   E. Wyczyńska


                                                                                                                                                                                                                              26.06.2013                                   

Pełni optymizmu.

W minioną środę, dnia 26.06.2013 odbyło się kolejne spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. W spotkaniu udział wzięło 17 osób.
Książka autorska Marii Biłas –Najmrodzkiej i Elżbiety Narbutt ,,Bigos w papilotach’’ jest formą listu, w którym autorki opisują swe przeżycia. Czerpiąc natchnienie zarówno ze swej przeszłości, jak i chwili obecnej. Książka jest pełna optymizmu, w której opisują zwykłe codzienne życie. ,, Polecamy tę książkę wszystkim babciom, mamom i wnuczkom.’’ - tak trafnie ocenia tą pełną humoru powieść jedna z uczestniczek spotkania Regina Łabuńska.
Drugą z omawianych pozycji była książka Candace Camp ,,Czarny brylant’’. To kolejny romans historyczny, który zachwyca czytelnika swą złożoną fabułą. Znajdziemy tam formę kryminału powiązaną z historią starożytną. Czytelnicy, którzy preferują podobne gatunki literackie z pewnością nie zawiodą się. Czym jest czarny brylant z powodu, którego dochodzi do włamania, morderstwa, co znajduje się w tajemniczej szkatułce, tego już dowiedzą się czytelnicy, gdy sięgną po wybraną pozycję.
                                                                                                                                                                     E. Wyczyńka


                                                                                                                                                                                                                              08.05.2013                                   

Trudny wybór
W ten szczególny dla bibliotekarzy dzień ,,Dzień  bibliotekarza’’, dnia 8.05.2013  odbyło się kolejne spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu udział wzięło 12 osób. Do dyskusji wybranych zostało osiem pozycji, każda inna tematycznie.

                                                                                                                                          
czytaj więcej>>>


26.03.2013

Ideał na bagnet wbity


26 marca odbyło się kolejne spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Zaproszonym gościem był znany z wielu publikacji o Kociewiu Ryszard Szwoch.
W spotkaniu udział wzięło dwadzieścia osób, które z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowieści o znanych postaciach związanych ze Starogardem Gdańskim. Autorem omawianej książki był mieszkający w Kanadzie profesor Paweł Wyczyński. Po jego śmierci książkę do druku przygotował jego bliski przyjaciel Ryszard Szwoch. Jest to powieść poświęcona pamięci Zygmunta Bączkowskiego, harcerza, który należał do konspiracyjnej organizacji ,,Jaszczurka’’. Walczył podczas Powstania Warszawskiego, tam śmiertelnie ranny zmarł na ulicach Warszawy. Obecnie w rodzinnym Starogardzie widnieje jego imię na pomniku harcerzy. Już sam tytuł książki  mówi nam dużo o osobie Zygmunta Bączkowskiego. - Do końca swego życia profesor Paweł Wyczyński nie zapomniał o gronie swych przyjaciół oraz o ziemi, z której wyrósł, był człowiekiem o niezwykle błyskotliwym umyśle i szlachetnym sercu - opowiadał zebranym Ryszard Szwoch.


05.11.2012

Od kryminału do powieści historycznej.

W miniony czwartek dnia 18.10.12 roku  odbyło się kolejne  spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. W spotkaniu udział wzięło 10 osób.  Do omówienia wybrano 10 książek o różnorodnej tematyce.
Pierwsza z omawianych pozycji to powieść-Pablo De Santis- ,,Tajemnica Paryża’’. Główny bohater książki to syn argentyńskiego szewca, który zostaje uczestnikiem kursu detektywistycznego. Prowadzi go wielki Craig, członek legendarnego stowarzyszenia Dwunastu Detektywów . Po przeszkoleniu młody detektyw zostaje wysłany do Paryża. Gdy jeden z detektywów ginie, tropy wiodą do przeciwników budowy  wieży Eiffla, którzy uważają ją za zagrożenie ładu na świecie. Nasz bohater prowadząc śledztwo odkryje prawdę, która okaże się zaskakująca, burząc przy tym mit  Dwunastu Detektywów.
Jonathan Littell- ,,Łaskawe ‘’Książka przedstawia fikcyjne wspomnienia byłego oficera SS, miłośnika muzyki, literatury i filozofii a jednocześnie nazistowskiego zbrodniarza, któremu po wojnie udało się schronić na północy Francji. Powieść zawiera ponad 1010 stron i jest prawdziwą perełką dla koneserów tego typu beletrystyki. ,,Książka  bardzo mi się podobała, po przeczytaniu jej, zainteresował mnie sam autor. Jego książka ,,Łaskawe’’ zdobyła najbardziej prestiżową francuską nagrodę literacką- Nagrodę Concourtów, oraz wiele innych francuskich wyróżnień. Ciekawostką jest że jego przodkowie o nazwisku Lidsky byli polskimi Żydami, którzy w XIX opuścili Polskę.’’ -tak postrzega omawianą wyżej pozycję pani Iwona Kitta.
James Rollins (prawdziwe nazwisko Jim Czajkowski) -,,Amazonia’’. Jeśli jesteśmy miłośnikami książek przygodowych typu ,,Indiana Jones’’, mamy okazję poznać nową pozycję tego autora ,,Amazonia’’. Ekspedycja naukowa Carla  Rauda przepada bez wieści w Amazońskiej dżungli. Cztery lata później umierający mężczyzna, jeden z zaginionych pojawia się w niewielkiej wiosce misyjnej. Wtedy okazuje się że wszedł do dżungli

z amputowaną ręką, powrócił z dwoma zdrowymi.
Hecta Muller -,,Dziś wolałabym siebie nie spotkać ‘’. Bohaterką i narratorką jest  kobieta żyjąca w Rumuni za panowania dyktatury Ceaucescu. Nie znamy jej imienia. Jadąc tramwajem na przesłuchanie, wspomina przeżycia ze swojego życia. Książka otrzymała Literacką Nagrodę Nobla 2009 roku. ,,Po przeczytaniu tej książki, wiedziałam że zetknęłam się z wielką literaturą. Zachwycił mnie wprost niepowtarzalny  sposób pisarstwa autorki.’’ W ten sposób omawiana książka zachwyciła panią Ludwikę Kamińską.
Michelle Moran -,,Córka Kleopatry ‘’to książka napisana z dbałością o historyczne realia, to opowieść o losach ostatniej potomkini faraonów, młodej kobiety Selene obdarzonej nie tylko urodą i charyzmą  lecz także błyskotliwą inteligencją, siłą woli i niezłomnym charakterem. Oparta na skrupulatnych badaniach tego niezwykłego okresu w historii ,,Córka Kleopatry ‘’ to powieść będąca portretem starożytnego Rzymu. To postać młodej kobiety, która miała odwagę by walczyć o spełnienie swych marzeń.  
To tylko kilka z wybranych książek  omawianych podczas spotkania uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, jeśli dysponujemy wolnym czasem zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w dyskusji podczas jesiennych wieczorów.


E. Wyczyńska


05.06.2011

Między poezją a muzyką
Podczas ostatniego spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 24 maja dominowały strofy poetyckie i muzyka.
W spotkaniu udział wzięło 13 osób. Każda z uczestniczek spotkania przygotowała do zaprezentowania wybrane przez siebie wiersze, które stworzyły nastrojową atmosferę. Druga część spotkania upłynęła na wysłuchaniu recitalu Ryszarda Połomskiego, który wykonał teksty Edwarda Stachury z tomiku poezji ,,Stare dobre małżeństwo’’. - Lubię śpiewać, lubię ludzi którzy w podobny sposób jak ja odbierają muzykę. W ten sposób ubieram słowa w muzykę, która płynie z utajonego wnętrza artysty - opowiadał pan Połomski. - Trudno przekazać słowami co czujemy słuchając poezji Stachury w wykonaniu pana Ryszarda, mogłabym słuchać przez kilka godzin i jeszcze było by mało - w ten sposób określa swe spostrzeżenia Regina Łabuńska, która często udziela się podczas różnych inicjatyw gniewskiej biblioteki.

E. Wyczyńska


29.03.2011

Gdy klub zaczynał swą działalność do współpracy zgłosiły się dwie osoby ,pasjonatki literatury, które innym imponowały swą wiedzą  i łatwością nawiązywania kontaktów. Obecnie Klub liczy często ponad 15 osób, są to osoby ,które chętnie uczestniczą w spotkaniach podczas omawiania wybranej literatury. ,,Saturn ‘’i Rynek
w Smyrnie ‘’ to kolejne dwie pozycje po ,,Lali’’, które zwróciły uwagę na dorobek pisarski Jacka Dehnela .
,,Saturn’’-autor opisuje trudną relację dominującego ojca geniusza wobec  delikatnego syna. ,,Po przeczytaniu

tej książki zrozumiałam Goyę. Zaczęłam lubić Goyę po przeczytaniu książki Jacka Dehnela .Piękna wspaniała polszczyzna .Dojrzały styl.’’ Tak postrzega wybraną pozycję jedna z uczestniczek DKK  pani Ludwika Kamińska.
,,Rynek w Smyrnie’’ jest to zbiór opowiadań ,które tworzą specyficzną nastrojowość .
Każde z opowiadań przemawia do czytelnika swą sugestywnością ,barwą dowcipów. Najbardziej wzruszające  opowiadanie ,,Filc’’ ukazuje nam magiczny realizm życia ,który jest pochwałą życia rodzinnego .Dla większości czytelniczek Jacek Dehnel to jeden z najciekawszych współczesnych twórców.

E.Wyczyńska


29.12.2011

Świąteczna poezja

Mija kolejny rok działalności Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Gniewskiej książnicy.
W spotkaniu udział wzięło 13 osób. Na ten grudniowy wieczór panie wybrały wiersze związane ze świętami Bożego Narodzenia i zimą.


Zaprezentowane zostały wiersze, Zbigniewa  Morsztyna „Kolęda”, Ludwika Jerzego  Kerna „W samym sercu szopki”, Wiesława  Józefa Jerszyńskiego  „Święta, święta idą”, „Śnieg”, „Zimowo
z dziećmi”, Pawła Wyczyńskiego „Kolędą w stronę ludzkich sumień” oraz Jana Twardowskiego „Dawna wigilia”.
Spotkanie minęło w miłej, pogodnej oraz świątecznej atmosferze. Zapraszamy wszystkich chętnych

do uczestnictwa w Dyskusyjnych Klubach Książki.

                                                                                                                                                                        

Elżbieta Wyczyńska Koordynator Dyskusyjnych Klubów Książki
28.10.2011

Pasja tworzenia


W piątkowe popołudnie w bibliotece w Gniewie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Ewą Lenarczyk.
Na kolejne spotkanie wybrane zostały trzy powieści Ewy Lenarczyk : ,,Zojda z Bieszczad'', ,,W poszukiwaniu szczęśliwego domu'' oraz ,,Nasza klasa i co dalej''. Wszystkie wyżej wymienione pozycje omówione zostały
przez uczestniczki spotkania. Następnie autorka  opowiedziała w jaki sposób zaczęła się jej  przygoda z książką. ,,Przeżywam to co piszę, warsztat pisarski sama wypracowałam. Tworzę  od beletrystyki po fantazy. Na  wydanie czeka kolejna pozycja ,,Kochaj mnie od morza do morza" -tak mówi o sobie pisarka. ,,Jest pani  cudownie obdarzona talentem, dziękuję za ,,Zojdę''  pani Ludwika Kamińska. Spotkanie przebiegało w miłej i pełnej radości  atmosferze. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie zaprasza wszystkich miłośników pisarstwa pani Ewy Lenarczyk do ciekawej lektury na jesienne wieczory.

Elżbieta Wyczyńska05.10.2011

Rodzinne rozterki


W miniony piątek odbyło się kolejne spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych.
Do prezentacji wybrane zostały dwie wybrane poniżej powieści beletrystyczne. Spotkanie odbyło się w miłej
i pełnej radości atmosferze.

Piękna powieść obyczajowa ,,Cygańska Madonna" Santy Montefiore, ukazuje nam poprzez pryzmat przeżyć głównego bohatera losy ludzi związanych głęboką więzią uczuciową. Mischa dowiaduje się że jego matka przed śmiercią podarowała nowojorskiemu muzeum bezcenny obraz Tycjana. Tajemnica matki sięga w przeszłość do okupowanej Francji, gdzie matka Mischy poślubia niemieckiego oficera, a potem w jej życiu pojawia się przystojny Amerykanin. ,,Książka ta ukazuje nam relacje między ludzkie, ukazuje inny obraz świata, często szokuje. ''Tak postrzega książkę jedna z uczestniczek pani Ludwika Kamińska.
,,Dom Augusty '' Majgull Axelsson to książka o kobietach przedstawicielkach jednego rodu założonego przez Augustę. Główne postacie  powieści to osoby głęboko dotknięte przez życie. Problemy którymi borykają się przedstawicielki rodziny Augusty, to odrzucenie społeczne, nieślubne dziecko, odrzucenie przez rodzinę. Powieść ta pozostawia po sobie głęboką refleksję, zadumę, smutek. ,,Książka jest wspaniała z pewnością na dłużej pozostanie w pamięci czytelnika, czytałam ją z prawdziwą pasją"- komentuje pani Teresa Koślicka.
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki, których  ilość uczestników znacznie się zwiększa .

E.Wyczyńska                          Dając siebieNa kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki ,które odbyło się 20 maja wybrane zostały pozycje ,które ze względu na tragizm poruszanych tematów na długo pozostaną w pamięci .
Kieszonkowy atlas kobiet -Sylwii Chutnik ,wywołał wśród uczestniczek DKK sporo emocji . Autorka na podstawie czterech nowel przedstawia nam losy mieszkańców żyjących na warszawskiej Ochocie. ,,Jest  to książka o samotności pisarka ukazuje nam zwykłą codzienność, która dotyka większość osób. Tą szarą nie ubarwioną ''- tak postrzega książkę Sylwii Chutnik ,Karolina Ogonowska.
Życie na trzy psy - Abigail Thomas  to niezwykła opowieść o życiu  pewnego małżeństwa . Główna bohaterka pod wpływem traumatycznych przeżyć szuka odpowiedzi do jakiego stopnia człowiek zdolny jest do poświęceń dla drugiej osoby. Wypadek męża w czasie którego Rich doznaje urazu mózgu ,wyzwala w Abigiel nowe pokłady uczucia. Dlaczego trzy  psy ,o tym dowiemy się czytając tą pasjonującą pozycję.
Meridon -Philipa Gregory .Powieść historyczna ,która która ukazuje nam dzieje samotnej dziewczyny o pięknie brzmiącym imieniu Meridon .Poznajemy dalsze losy rodu Laceyów ,które autorka opisała w książkach ,,Dziedzictwo'' i ,,Dziecko szczęścia ''.Pod wpływem powtarzającego się snu Meridon pragnie zmienić swoje życie. By wyrwać się ze szponów swego ojczyma przyłącza się cyrkowej trupy. Jest mistrzynią w tresurze koni. Jednak pragnienie poznania swego prawdziwego pochodzenia przywiedzie ją do posiadłości Widearce. Czy tam spełnią się senne marzenia bohaterki na to pytanie dowiemy się po przeczytaniu książki.

Dwie książki z wyżej wymienionych pozycji ukazują nam tragedię ludzką ,które są obrazem rzeczywistości XXI wieku, natomiast Meridon to pewien okres historii Anglii ,gdzie okrucieństwo i egoizm było dominacją życia codziennego.Poczuć smak podróży.


Rozpoczął się kolejny rok działalności Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Na każde spotkanie przygotowane zostają trzy, lub cztery pozycje wcześniej wybrane i przeczytane. Dobór wybranych książek zależy od uczestników spotkań po konsultacji z moderatorem. Na pierwsze spotkanie wybrane zostały trzy poniżej zaprezentowane pozycje.
Calmann Marianna ,,Za murami Awinionu'' jest to  powieść która ukazuje nam tragiczne losy żydowskiej rodziny w Awiniońskim getcie. Poznajemy ludzkie zachowania podczas panującej w getcie zarazy  . Towarzyszy im strach, nadzieja, miłość . ,,Książce  tej  poświęciłam znacznie więcej czasu ,ponieważ nie czyta jej się tak lekko, jak książki ,które do tej pory przeczytałam ,a mogę się przyznać przeczytałam ich sporo" -komentuje   Teresa Koślicka.
De Vasconcelos Jose Mauro ,,Moje drzewko pomarańczowe'' to powieść  dzięki której poznajemy życie   pięcioletniego Zeze ,chłopczyka wesołego ,rezolutnego, którego psoty często przysparzały mu wiele problemów. Jedynym przyjacielem Zeze staje się drzewko pomarańczowe ,z którym chłopiec prowadzi nie kończące się rozmowy. ,,Gdy czytałam tą książkę bardzo się wzruszyłam i z pewnością na długo pozostanie w mej pamięci.'' opowiada Regina Łabuńska .
Czerwiński Krzysztof ,,Opowieści z Izraela '' .Książka ta  jest darem dla biblioteki od autora,  byłego mieszkańca Gniewa. ,,To bardzo osobista książka .Nie tylko  dlatego że jest rodzajem skróconej wersji wybranych fragmentów mojej biografii. Przede wszystkim dlatego ,że pozwoliła mi powrócić do siebie ,jakim byłem
w przeszłości i na nowo poczuć smak życia w wieku 47 lat.' 'Autor  w swej książce opisuje  podróż do Izraela.  W ten sposób poznajemy  bliżej życie codzienne mieszkańców, ich tradycje, kulturę .Książka  napisana jest
w formie reportażu ,inspiruje, powala wręcz podziwiać śmiałe i błyskotliwe  patrzenie na świat . Dzięki uprzejmości matki autora ,uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki   będą miały możliwość  spotkania
z autorem na które wszystkich zainteresowanych zapraszamy.

Elżbieta Wyczyńska


W zimowe wieczory z dobrą książką.


Po przerwie spowodowanej remontami w  bibliotece w  Gniewie dnia 9.12.2010, obyło się kolejne spotkanie uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Do  omówienia wybrane zostały 3 pozycje; Grażyny Plebanek ,,Pudełko ze szpilkami'', Janet Fitch  ,,Pomaluj to na czarno'', Pearl .S. Buck ,,Ukryty kwiat". Poprzez pryzmat tych trzech powieści poznajemy swego rodzaju grę pozorów, gdzie prawdziwe życie przeplata się
z fikcją literacką. To trzy piękne powieści w których autor nie daje jednoznacznych odpowiedzi na wybrane zagadnienia, wskazuje jedynie możliwe drogi wyboru. ,,Wszystkie one są wyjątkowe i oceniam je bardzo wysoko" -stwierdza z pasją jedna z uczestniczek DKK pani Teresa Koślicka.
Ukryty kwiat - Pearl S. Buck to książka amerykańskiej noblistki, która wiele lat żyła w Chinach, lecz swą najnowszą powieść oparła na ukazaniu różnic  kulturowych dotyczących Japonii i Ameryki.  
Pudełko ze szpilkami - Grażyny Plebanek, opowiada historię dziewczyny z małego miasteczka, która za wszelką cenę pragnie zrobić karierę w Warszawie. Marta główna bohaterka powieści to osoba starająca się sprostać wymaganiom swojej rodziny i męża. Jest bystrą obserwatorką życia poznając zawirowania awansów, rozstań
i rozczarowań.
Pomaluj to na czarno - Janet Fitch to piękna powieść, która ukazuje nam jak ciężko jest żyć po stracie bliskiej osoby. Centralną postacią jest Josie dziewczyna, która pierwszy raz w życiu kocha i wspiera w buncie Michaela Faraday  syna zamożnych rodziców przeciw zaborczości swej matki Meredith.
Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do przeczytania wyżej wymienionych pozycji i uczestnictwa
w Dyskusyjnych Klubach Książki, które odbywają się w czytelni biblioteki w Gniewie.

E.W.Bertrice Small urodzona na Manhatanie,mieszka na Long Island. Autorka  49 powieść ,  z których 38 to romanse historyczne. Jest autorką którą czytelniczki Dyskusyjnego Klubu Książki darzą szczególną sympatią.
Z bogatego zbioru twórczości pisarki wybrane zostały dwie książki ,,Wszystkie szczęśliwe poranki” i ,,Miłość na pograniczu ‘’.Pierwsza z wybranych pozycji opisuje dalsze losy Skye O’Malley ,która pod rządami królowej Elżbiety I prowadzi swą prywatną wojnę na morzu i salonach dworów królewskich. Poznajemy losy kobiety ,która dzięki swej determinacji osiągnęła pewien status życiowy.  Postać Skye O’Malley ukazana jest  poprzez pryzmat jej przeżyć osobistych, autorka ukazuje nam w sposób  bardzo drastyczny świat kobiety w XVII wieku  w Indiach. Główna bohaterka jest osobą pełną sprzeczności ,namiętną ,dbającą o swą rodzinę i majątek rodzinny.  Dla wszystkich , którzy są czytelnikami  tego gatunku literackiego ,książka jest wspaniałą lekturą.
‘’Miłość na pograniczu ‘’druga z wybranych książek bogatej kolekcji Bertrice Small, ukazuje nam losy młodziutkiej dziedziczki Ellen Mac Arthur, której perypetie życiowe czytamy z zapartym tchem. Poznajemy smak prawdziwej przygody przepojony opisami ,pięknej przyrody, ubiorów, wystrojem komnat. Autorka
z wielkim pietyzmem opisuje  piękne stroje, uczty, polowania oraz   romans głównych bohaterów.

 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego