18 maja w sobotę w Gniewie bawiliśmy się w ramach Gniewskiej Nocy Muzeów. Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i Museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy.
W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym.
W Gniewie mieliśmy moc atrakcji, można było pograć w gumę lub w sznura, wziąć udział w I Gniewskich Mistrzostwach Gry w Kapsla. Były warsztaty pozyskiwania papieru czerpanego, było Muzeum Starej Fotografii i wiele innych atrakcji. Gniewska Książnica przygotowała wystawę „Zapomniany Rodowód Jana Pawła II”, można było odpocząć w kawiarence „U Królowej Jadwigi”, uraczyć się pyszną kawusią i herbatką oraz skosztować ciasteczek „Fabianków”. Wszystko okrasił fortepianową muzyką pan Zbyszko Kamiński.