13 maja odbyło się spotkanie z dr Romualdem Bławatem promujące książkę  „Stolem z morza i Kaszub”. Romuald Bławat urodził się w Gdyni, jest doktorem nauk humanistycznych, stypendystą Centro Incontri e Studi Europei w Rzymie, a także współautorem i realizatorem międzynarodowych projektów finansowanych przez Unię Europejską. Jest autorem wielu wstępów do książek historycznych i artykułów z dziedziny historii sztuki i ochrony zabytków publikowanych w pismach naukowych i centralnych periodykach.

Dr Bławat zaprezentował bardzo ciekawy wykład  o życiu i twórczości urodzonego w Malarach, niezwykle utalentowanego artysty Mariana Mokwy. W latach 1907-1909 kształcił się w Akademiach Sztuk Pięknych w Norymberdze i w Berlinie, a równocześnie wiele podróżował. Był w Szwecji, Francji, Austrii, Niemczech, nad Morzem Czarnym. W Serbii zastała go wojna bałkańska, w Turcji brał udział w rejsach floty tureckiej na morzu Śródziemnym. W 1915 roku został powołany do wojska pruskiego. Po I wojnie światowej, mając już markę światową jako „malarz wschodu’ osiadł w Sopocie, pragnąc namalować cykl obrazów przedstawiających polską historię morską.

 Prowadził bardzo aktywne życie artystyczne, miał wiele wystaw w kraju i za granicą. Tworzył on przez ponad 80 lat, malując w tym czasie ok. 9 tysięcy obrazów olejnych i akwareli oraz tysiące rysunków. Cały swój wielki talent poświęcił malarstwu marynistycznemu, w młodości złożył śluby służby artystycznej polskiemu morzu. W jego dorobku znalazły się również pejzaże orientalne, kaszubskie i tatrzańskie, weduty, kwiaty, portrety i batalistyka. Był inicjatorem powstania narodowej Galerii Morskiej w Gdyni. Jego dzieła cenione są po dzień dzisiejszy.

Książką „Stolem z morza i Kaszub” autor „przywraca należne Mokwie miejsce w polskiej historii sztuki oraz w dziejach XX-wiecznej polskiej kultury artystycznej na Pomorzu”- prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz

Spotkanie uatrakcyjniły wyświetlane prezentacje dzieł tego artysty, pytania konkursowe oraz wspomnienia samego autora książki.

Spotkanie autorskie z dr Romualdem Bławatem zakończyło cykl wydarzeń w ramach „Tygodnia Bibliotek”. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do tego aby przedsięwzięcie to, wzorem lat poprzednich było interesujące i stało na wysokim poziomie. Zapraszamy ponownie w przyszłym roku !!!