Już po raz ósmy w piątkowe popołudnie 6 września, w Rynku naszego miasta na dużej scenie rozbrzmiewało słowo mówione, ponieważ w tym dniu przebiegała w Gniewie akcja ogólnopolska –  Narodowe Czytanie z udziałem uczniów SP nr 1 w Gniewie, Gniewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz bibliotekarzy Gniewskiej Książnicy. Czytaliśmy Nowele polskie zaproponowane przez organizatora tego przedsięwzięcia, spośród których wybraliśmy:                 „Katarynkę”- Bolesława Prusa, „Rozdziobią nas kruki i wrony”- Stefana Żeromskiego  oraz Brunona Schulza opowiadanie „Sanatorium pod Klepsydrą”. Czytanie  rozpoczęliśmy Hymnem Narodowym.  Honorowym gościem naszego spotkania była Pani w-ce Burmistrz Joanna Kamińska, która jako pierwsza z wielkim pietyzmem przeczytała fragment opowiadania ostatniego z wybranych  pisarzy. Dzieci i młodzież szkolna wybrały „Katarynkę” – lekturę szkolną V klasy,  a pozostałe Panie z Panią Alicja Samulewską, w-ce przewodnicząca Rady Miejskiej w Gniewie oraz pracownicami Biblioteki zdecydowały się na czytanie Stefana Żeromskiego. Dzieła, które czytaliśmy towarzyszyły naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny. Uczą nas także, że w życiu powinniśmy się kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Narodowemu czytaniu towarzyszyła muzyka Fryderyka Chopina i filmowa XIX wieku.