X Sesja Historyczna w Opaleniu

11 maja 2019 roku już po raz X w Opaleniu odbyła się sesja historyczna, przygotowana przez Koło Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego w Opaleniu. Jej uczestnikami byli samorządowcy, lokalni działacze, młodzież oraz mieszkańcy Opalenia i przybyli goście z Tczewa, Pelplina, Kwidzyna, Gniewu czy Gdańska. Spotkanie kociewskich regionalistów przygotował i prowadził Marek Kordowski. Jego pierwszą część stanowił występ uczniów miejscowej szkoły w ramach Teatru Cienia. Dzieci i młodzież zaprezentowały balladę pt. „Świtezianka”. Gromkie brawa dla młodych artystów oraz opiekunów Barbary i Zygmunta Rajkowskich były wyrazem uznania i szacunku dla występujących aktorów. W poczet członków Koła ZKP w Opaleniu przyjęto nowego kolegę Pawła Głowalę, poszerzając liczbę regionalistów. W dalszej części spotkania Marek Kordowski przypomniał dzieje spotkań historycznych w Opaleniu. Prelegent przedstawił także historię bibliotek w Opaleniu i Wielkich Walichnowach. Warto przypominać i promować lokalnych działaczy i polskich patriotów, dzięki bowiem ich pracy i postawie funkcjonuje nasza Ojczyzna ta duża i ta lokalna – regionalna.  Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie Jadwiga Mielke podziękowała i wyróżniła zasłużonych pracowników i czytelników gniewskiej czytelni. Spotkanie w Opaleniu zakończyła promocja ostatniego 12 numeru „Tek Kociewskich” i „Kociewskiego Magazynu Regionalnego”.